Posao žene koja ne radi i koja je pritom i majka, možda je najnezahvalniiji na svetu, jer malo ko priznaje koliko to teškog rada zapravo uključuje.
Upoređujući ga sa drugim poslovima, majke i domaćice nikada ne dobiju nikakvu finansijsku kompenzaciju dok po ceo dan brinu za svaki kutak doma i dete ili decu.
Nedavna studija stranice Insure.com napravila izračunala je njihovu platu, uzevši u obzir količinu rada i truda koje majke i domaćice ulažu u svakodnevni posao.
Izračunato je da bi godišnji prihod jedne američke majke, da je plaćena za rad kod kuće za prošlu godinu, iznosio 135,717.57 evra.
Istraživači su koristili tržišnu vrednost stvarnog rada. Plata domaćice ili roditelja koji ostaje kod kuće zavisi od različitih faktora, kao što su veličina kuće, porodica, kućni ljubimci i drugi uslovi. Međutim, neke procene sugerišu da je prosečna godišnja plata za kategoriju poslova domaćica u Sjedinjenim Državama 49.055 dolara, prosečna satnica za domaćicu je 21.28 dolara, a srednja godišnja plata roditelja koji ostaje kod kuće, ako bi se plaćalo za sve njihove usluge, iznosila bi 178.201 dolara.
Na primer, odredili su satnicu kuvara i zatim taj broj pomnožili sa satima koje mame provedu u kuhinji. To su radili za svaki zadatak, od podučavanja i izrade domaćih zadataka do čišćenja kuće.
„Procenili smo, na primer, da bi mama mogla da provede 14 sati nedeljno kuvajući. Kuvari zarađuju 15.78 evra na sat. Za 14 sati kuvanja nedeljno, tokom 52 nedelje, Insure je odredio ženinu godišnju naknadu za pripremu obroka na 11.484 vra. Urednici su zatim sabrali platu za kuvanje sa platama za uobičajene poslove koje mame obavljaju i došli do godišnje plate žene domaćice koja ne ide na posao”, otkriva studija.
Maršalov plan za majke
Plan koji je predložila Rešma Saudžani, osnivačica Girls Who Code, u autorskom tekstu za The Hill, predlaže da bi mame trebalo da primaju 2.321 evra mesečne naknade za svoj, često „nevidljiv”, rad.
Saudžani je 2020. godine pozvala tadašnjeg novoizabranog američkog predsednika Bajdena da osnuje „radnu grupu posvećenu sprovođenju Maršalovog plana za mame” tokom njegovih prvih 100 dana mandata.
Ona je napisala da bi plan trebalo da uključuje plaćeno roditeljsko odsustvo, pristupačnu brigu o deci i jednakost plata.
Iako Bajden nikada nije odgovorio na njen predlog, to je definitivno otvorilo razgovor o tome koliko je majki zaglavljeno žongliranjem sa svojim nenaplaćenim obavezama i svim ostalim stvarima u svojim životima.
Majke – omiljeni roditelji
Studija iz 2019, objavljena u časopisu Sex Roles pokazala je da se 90 odsto udatih majki ili mama u partnerskom odnosu, oseća isključivo odgovornim za svoju decu i domaćinstvo, a 8 od 10 mama je izjavilo da su one odgovorne za odnose sa učiteljima i nastavnicima i školom svoje dece.
Slično tome, detaljna studija koju su sproveli Gallup i Motherly Annual, pod nazivom „Stanje materinstva” (State of Motherhood), otkrila je da su žene još uvek u velikoj većini omiljeni roditelji, bez obzira koliko su zauzete svojim profesionalnim životom.
Šezdeset i šest odsto mama kaže da su one ti roditelji od kojih se očekuje da se pozabave krizama podizanja i brige o deci, u poređenju sa samo 22 procenta očeva. Mame, takođe, za razliku od očeva, imaju dvostruko veću verovatnoću da će odbiti unapređenje, raditi skraćeno radno vreme ili razmisliti o potpunom napuštanju posla zbog porodičnih obaveza.
Osim toga, majke koje svakodnevno rešavaju lične i profesionalne obaveze imaju 81odsto veću verovatnoću da će doživeti „izgaranje” odnosno burn out od onih koje to ne čine.
Saudžani je priznala da njen predlog neće rešiti sve probleme sa kojima se susreću majke, ali je u uvodnom tekstu istakla da će barem „početi smanjivati veliko zanemarivanje vrednosti majčinskog neplaćenog, neviđenog i ne cenjenog rada”, prenosi Your Tango.